گروه نوازی (آنسامبل)

ارکستر مجلسی رسا

آنسامبل یا گروه نوازی چیست؟

آنسامبل، همنوازی یا گروه‌نوازی، همان نوازندگی هماهنگ جمعی است که در اصطلاح موسیقیایی به آن ‘آنسامبل’ (Ensemble) گفته می‌شود.به عبارتی دیگر در آنسامبل، دو یا چندین نوازنده با سازهای مختلف به کار گروهی می‌پردازند. آنسامبل از ارکستر واقعی کوچکتر و معمولاً بیشتر با سازهای هم خانواده تشکیل میشود و به اجرای قطعات مخصوص گروهی می پردازند.

شرکت در دوره های گروه نوازی و ارکستر همواره برای افزایش سطح نوازندگی و تقویت هوش موسیقایی مفید بوده است.آکادمی رومانس در طی سالیان متمادی با ارکسترهای معتبری همکاری کرده و جوایز ارزشمندی کسب کرده است.

ارکستر مجلسی رسا

این ارکستر فعالیت خود را در سال 1388 درقالب کوارتت زهی به همت و مدیریت مظفر نبیلی آغاز و آثاری از موسیقی دوران باروک،کلاسیک،رمانتیک و معاصر را اجرا نمود.

در پاییز 1390ارکستر رسا با تعداد 15 نفر بصورت ارکستر زهی با همراهی نوازندگان وخوانندگان سولو (پیانو،فلوت ریکوردر،ابوا،ویلن و خواننده تنور)فعالیت خود را پیش گرفت وبرنامه های موفقی را در تالار رودکی تهران،کلیسای آلمانی های مقیم ایران و دیگر سالن های معتبر اجرا نمود.

در سال 1392 ارکستر رسا در بیست و پنجمین دوره جشنواره موسیقی فجررتبه برتر بخش رقابتی را کسب نمود همچنین در سال 1393 ارکستر رسا تمرینات خود را زیر نظر دکتر منوچهر صهبایی ادامه داد و در سی امین (آخرین)دوره بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر مقام دوم را دریافت نمود.

ارکستر رسا در سالهای اخیر با همکاری نوازندگان و سولیست های اروپایی به فعالیت خود ادامه داد وآثاری ارزشمند از موسیقی غربی و ایرانی به اجرا گذاشته است.

آخرین برنامه ی ارکستر رسا کنسرت هزار و یک شب با اجرای آثاری از فردین خلعتبری بود که در تالار رودکی تهران به اجرا در آمد.

ارکستر رسا تا امروز از هیچگونه حمایت مادی ومعنوی موسسات دولتی و خصوصی برخوردار نبوده و صرفا عشق به هنر والای موسیقی این ارکستر را زنده و پویا نگه داشته است.